Xubuntu


XubuntuKdysi před pár lety jsem zkoušel vyměnit Microsoft Windows za linuxový systém Ubuntu, ale protože jsem tenkrát nějak s Windows výraznější problémy neměl, linuxový nadšenec se ze mě nakonec nestal.

Nyní nějaké problémy mám, Windows se úplně nevzdávám, ale na stolním počítači po mém zkoušení vyhrává Xubuntu.

Xubuntu, jak píše Wikipedie, je oficiální odnož linuxové distribuce Ubuntu. Je to open source operační systém, který jako desktopové prostředí používá Xfce. Xubuntu je určen spíše pro uživatele s méně výkonným počítačem. Ke Xubuntu přešla řada nespokojených uživatelů Ubuntu kvůli kontroverznímu uživatelskému rozhraní Unity.

Toliko oficiální představení a teď něco o tom, proč jsem si Xubuntu vybral a proč jsem vlastně k Linuxu na svém stolním počítači přešel. Abych ale začal úplně od začátku, tak musím povědět něco o samotném Linuxu pro úplné laiky.

Linux

Tux

Tux – maskot operačního systému Linux

Linux je operační systém stejně jako Windows. Rozdíl je v tom, že na rozdíl od Windowsů je volně šiřitelný a úplně zdarma. Pokud vím, jeho menší rozšíření je dáno tím, že v minulosti bylo složité ho ovládat a pracovat s ním, takže byl spíš pro lidi, kteří měli čas a schopnosti si s ním hrát. Dnes se řada uživatelů setkává s Linuxem na mobilních telefonech pod značkou Google Android.

Linux je šířen v podobě distribucí (jak jsem zmínil, tak třeba Ubuntu, nad ním Lubuntu, Kubuntu, Xubuntu, což je Linux jakožto samostatně nepoužitelné jádro systému a k tomu balík doplňujícího software) na CD. Můžete si tedy stáhnout ISO obraz, vypálit ho a z CD si systém klidně nezávazně vyzkoušet ještě před instalací (říká se tomu Live CD). Linux lze spouštět také z flash disku.

Všechny doplňující aplikace jsou volně dostupné na Internetu.

Moje zkušenost

Začalo to velkými problémy s Windows 7 a s Windows XP. Měl bych asi říct, že je to PC staršího data, ale rozhodně ještě dle mého názoru do šrotu nepatří. Windows pořád něco instaloval a když to po hodině nainstaloval, tak to následně hodinu opravoval, občas šel a občas nešel, přičemž to skončilo oznámením, že „počítač se teď vypne, protože chyba se opravit nedá“.

Když jsem opětovně dosáhl nějakého oživení a funkčnosti, opět něco instaloval, zakazoval mi vypínat počítač když jsem odcházel z bytu a choval se ke mě zkrátka blbuvzdorným způsobem, kdy on všechno ví a já ho budu poslouchat, jak je ostatně pro Windows typické.

Ve finále jsem to celé rozchodil, ale bylo mi oznámeno, že chybí některé ovladače grafické a zvukové karty, takže, jak jsem zjistil používáním, obraz půjde blbě a zvuk nepůjde vůbec.

Začal jsem hledat CD s Ubuntu…

Ubuntu

Protože jsem ho už vyhodil, stáhl jsem tedy obraz ISO, vypálil to, v Biosu nastavil, že se má bootovat z DVD (současná distribuce se mi již na CD nevešla) a spustil instalaci.

Jaké bylo mé překvapení. Obraz najednou nešel blbě, šel i zvuk a dokonce jsem nemusel z CD instalovat ovladač pro Wi-Fi. Nemusel jsem instalovat nic pro to, aby v počítači fungovalo všechno, co fungovat má. Po připojení externího disku do USB jsem nemusel čekat na další instalace a dokonce ani na to, až se načtou ty stovky GB obsahu. Všechno to bylo hned.

Jediný problém byl s pracovním prostředím.

Ubuntu na Lubuntu a Xubuntu

Za prvé jsem měl jako běžný uživatel Windows problém s ovládáním (je prostě trochu jiné). Za druhé Ubuntu má tolik grafických efektů, že na to přece jenom výkon mého PC nestačil. Našel jsem si tedy Lubuntu a zkoušel ho používat. Běhalo to svižně, i ovládání se trochu zlepšilo, ale pořád to prostě nebylo ono. Hledal jsem dál a našel Xubuntu.

Jak jsem opět našel na netu, „Ubuntu používá desktopové prostředí Unity. Xubuntu naproti tomu používá desktopové prostředí Xfce, které používá méně systémových prostředků, je proto rychlejší a svižnější a pracuje tedy lépe i na starších počítačích. Xubuntu stejně jako GNOME používá primárně GTK+ aplikace, které jsou ale koncipovány pro slabší stroje. Live CD/DVD Xubuntu verze 12.10 vyžaduje 384 MB RAM k běhu nebo 256 MB RAM k nainstalování.“

V každém případě se podle mě prostředí Xubuntu podobá nejvíc prostředí Windows (plocha, dokumenty, ovládání ikon, zástupci na ploše apod.)

Co jsem zjistil

 • Aplikace kancelářského balíku zobrazují dokumenty Microsoft Office někdy s mírně jiným formátováním, nicméně používat se to dá.
 • Pokud mi bude chybět nějaká aplikace, na kterou jsem z Windows zvyklý, ale verze pro Linux není a nenajdu ani odpovídající náhradu, lze nainstalovat emulátor Windows, takže i tyto aplikace se pak dají použít (nemám ale vyzkoušeno, jestli to platí skutečně u všech, řekl bych, že to bude funkční i těch jednodušších).
 • Jinak se s tím pracuje celkem dobře, jde o zvyk.

Odkazy

Doporučuji dávat velký pozor při instalaci. Odkliknutím OK s pocitem, že o nic nejde, se může stát mnoho. Zvlášť citliví buďte v případě, že neinstalujte jenom Linux, ale máte na PC ještě Windows. Průvodce instalací je kompletně v češtině.

3 comments

 1. Wrunx napsal:

  Jen malá poznámka… k wine… což rozhodně není „emulátor Windows“, ale rozhraní umožňující žít wokenním aplikacím na linuxu (vysvětlení zkratky např. na http://www.winehq.org/about/ … „Wine Is Not Emulator“ :-)
  Ale jinak souhlas, pod Wine lze dnes spustit plno win freeware aplikací, které tak běžnému uživateli vhodně doplní bezplatnou výbavu compíku k plné spokojenosti.

 2. Milan Sýkora napsal:

  Dobrý den.
  Článek Luboše Kudláčka ohledně Xbuntu je můj případ. Můj věk(68)však neoplývá zdaleka takovými znalostmi jako LK. Přesto Xbuntu již na svém bývalé XP mám smostatně a pracuje dobře. Zůstala v tomto stolním PC ale zvuková karta Creative Audigy 2 (Sound Blaster) a mám i její software na CD. Nejde zvuk a tak můj dotaz zní. Zda lze tuto kartu v Xbuntu využít a zprovoznit(prosil bych o návod). A jak vyloudit zvuk jinak z mého PC, když to nepůjde s Audigy, alespoň do sterea. Mockrát děkuji za reakci.
  Milan Sýkora

 3. vladymks napsal:

  Dobrý den,
  Stažené iso nejde vypálit. Zkoušel jsem Xubuntu na několika vypalovacích programech ale vždy asi na 85% byla chyba, to mě odrazuje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *