Vánoce 2010


Letos jsem si poprvé vyzkoušel, jaké to je chystat za Ježíška dárky. Když vám dítě volá z okna a vyhlíží s největší pravděpodobností okřídlené dítě, je to trochu zvláštní a Vánoce tak dostávají docela nový rozměr.

Člověka v dospělém věku napadají občas takové rouhačské myšlenky a na celé Vánoce by se nejradši, slušně řečeno, vykašlal. Aspoň mě to tak v posledních letech napadalo, protože Vánoce jsou s přibývajícím věkem stále častěji a sotva si oddychnu po jedněch, jsou tu další. Teď kolik peněz to stojí a ještě plus dárky, spousta času, a nakonec si člověk na Štědrý večer akorát povzdychne, že už to má teda za sebou.

Pochopitelně, na druhou stranu, na každém svátku je něco výjimečného a něco slavnostního, ať už jsou to Velikonoce nebo něco dalšího. Vánoce jsou v tomto ohledu svátkem nejhezčím. Všichni si přejí, zjistil jsem, u kolika firem evidují bez mého svolení mou e-mailovou adresu, v oknech svítí stromky (letos jsem už neměl sílu shánět živý, takže jsme zůstali u umělého, ale příští rok to napravím) a obchodníci mají velké tržby. U těch tržeb bych se mohl na chvíli zastavit, protože jsou lidé, kterým tohle vadí. Říkají něco o svátcích hnusné komerce a podobně. Jenže: Vánoce jsou svátky hojnosti a mít hojnost asi v dnešním světě znamená hodně nakupovat. Nevidím na tom nic špatného. Aspoň je vidět, že peníze lidé mají a co jiného by je přinutilo potěšit takto druhého a otevřít svou peněženku?

Takže jak člověk stárne, Vánoce už pro něj tolik neznamenají. Netěší se tolik na Ježíška a když se to vezme kolem a kolem, Vánoce si může udělat kdykoli v roce, jelikož je (jakožto neznaboh) s narozením Krista zase tolik nespojuje. Samozřejmě, záleží na konkrétních rodinných tradicích, nechci všechno a všechny házet do jednoho pytle. Chci hlavně říct, že se všechno tohle změní s dětmi. U mě určitě.

Ježíšek zase žije! Zase nosí dárky a shrábne všechny zásluhy za Štědrý večer, akorát jídlo nedělá, ale kdyby existovala možnost, jak jeho přípravu před dítětem utajit, jistě by taky smažil řízky a vůbec nachystal úplně všechno. Ale děti si ho zaslouží, stejně jako si zaslouží Vánoce a není nad čím pochybovat.

Helenka rozbaluje dárky

Podobné příspěvky a články


    None Found

2 comments

  1. Sborez napsal:

    Hezká fotka, co máte za foťák? Hezky napsané. S dětmi se mění spousta věcí a to, že se vrací ježíšek je jedna z nejpozitivnějších. A já za to svým dětem děkuji.

  2. Luboš napsal:

    Mám Panasonic Lumix, už nějakou dobu, takže starší typ. Je to ten na fotce č.2 úplně dole v tomto článku. Nic profi ;)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *